Március 7. a régi magyar naptárakban Tavaszelő-Böjtmás-Kikelet hava Baján napja
Miért Fejér a mi vármegyénk és miért is Baján az avar bán? S miért is tette, tehette azt a Bor-Kalán nemzetség korabeli főembere, amit tett, ha igaz, mert miért is hinném, hogy nem az, amit ránk hagyott Katona József művével a főhősről, aminek címe: Bánk bán! Egyáltalán van-e köze annak, ami avar fővezér neveként maradt ránk, mint Bat-Baján, vagy Bát-Baján, ahhoz, ami Bán, vagy Bát?!
Még korábban is merengtem én a kérdésen, hogy az, ami ma fehér, miért fejér, s hogy az egészséges és igazságos Magyarországon nem egy, hanem több is volt, ami vármegyeként Fejér és Fehér. Régi nevén Székesfehérvár is székes volt, de fejér, mint az ország fő, királyi városa, amint a mára Romániához csatolt erdélyi magyar székhely, Alsó-Fehér vármegye és Erdély fő városa, Gyulafehérvár, ami fehér, tehát voltaképp fejér.
Nos, ha a "fe" és az "er" társult volt, akkor a "feer" közé kívánkozott (magyarul) egy mássalhangzó, egy elválasztó hang, azaz hang- és írásjel, s erre kiválóan alkalmas egy könnyed "h", vagy ha tetszik, hát "j", kiejtésben máig is gyakran váltó hangjegy, majd írásjel. Így született meg a fő "fe" gyökből a "fe-er" és "fe-ér", ami ma már "fehér" inkább, mint "fejér", ha értjük is, főként mi, fejérek itt, Fejérben, hogy mit jelent, vagy jel(kép)ez!
Visszatérve tehát arra, hogy a Baján név miként is keletkezett, a válasz ezután könnyedén születhet, hiszen felettébb gyanús is, hogy mennyi névben ismerni fel a már említett Bor-Kalán nemzetség első tagjával szabályosan váltóhang képzéssel rokonítható, hasonmás neveket. Lásd: Boór, Baár, Beér és Poór, Peér, de még Paál, Peél vezeték- avagy család neveket, hiszen a "b" váltóhangja "p", az "r"-ré pedig az "l". főként az ún. raccsoló nyelveken.
Elértünk tehát e név eredetének egy lehetséges megfejtéséhez, bizonyítás nélkül természetesen, hiszen azt meghagyjuk azoknak, akik maguk már nyelvészek is egyben, azaz nemcsak magyarul és más nyelveken beszélve írnak és olvasnak krónikás vagy tudományos műveket, de a nyelvnek művészei is egyben, s módszereikben nem elégszenek meg csupán azzal, hogy valami hasonlít valamihez, hanem több szempontból is megvizsgálják azt, ami vélemény, de még nem tény, ám akár az is lehet!
Március, avagy Tavaszelő-Böjtmás-Kikelet hava 7. napja, Baján napja, azaz akár távoli rokona is lehet mindannak, ami régen és ma is még Fejér néven szerepel. Kívánok minden Baján és Batbaján névre keresztelt honfitársamnak ez alkalomból is örömben teljes napokat, éveket. Természetesen részben a Baán-Bán-Baján család- vagy vezetéknevűeknek is ugyanezt.
Ferenc (az öreghegyi)
(Oreghegyi) Ferenc fejtegetese megdobbentoen jo.
VálaszTörlésHa vesszuk Azerbayan nevet . Ez harom magyar szobol van . Azer=ezer,
bay= gyonyoru, bajos , an=on ,hon, orszag.
Azerbayan=az Ezer Csoda Orszaga .
Az avarok magyarorszagot hivtak Bajannak. A Csodas(Bajos) Orszag .
Egy hejen igy van jegyezve " Bat-Ur vagyok Bajan kaganja .