2024. november 24., vasárnap

661. Hétvezér Est Püski Istvánnal: "Táplálni a hazaszeretetet, erősíteni a néperkölcsöt és küzdeni a nihil ellen”

Ha kedd, akkor Hétvezér Est 
Püski István: Egy kiadó útja a 20-21. században
 
Tisztelt Hétvezér Est Látogatók!

Püski István, a legendás a Püski Kiadót 1939-ben Magyar Élet Könyvkiadó néven megalapító Püski Sándor (1911-2009) négy fia közül a legfiatalabb, a kiadó mai vezetője lesz - első ízben - a Fejér Szövetség közéleti és közművelődési előadás sorozata, a Hétvezér Esték 661. előadója.
 
Püski István „Egy kiadó útja a 20.-21. században” címet viselő diavetítéssel egybekötött előadása, az immár 85 éves kiadóról, magyarságról, hitről szól. Ezen az estén eredeti dokumentumokkal mutatja be a magyarság kultúrtörténetében fogalommá vált Püski Kiadó és Könyvesház történetét a kezdetektől napjainkig. Képet kaphatunk napjaink heroikus küzdelemről, amely, akár a gutenbergi galaxis végleges elsüllyedését eredményezheti - benne a Püski Kiadó és Könyvesházzal - és amely egyben a nyomtatott világ és az internet digitális világa között zajlik.
 
Túl a 80. életévén jelenleg is Püski István vezeti a Püski Könyvesházat. Hét éves volt, amikor a Szerb utcai boltjukat államosították a szocializmusban. Édesapját az ötvenes években hol egyik, hol másik rendőrségre kísérték be, legtöbbször azzal a gyanúsítva, hogy munkakerülő.
- „Nekünk, gyerekeknek, ilyenkor az volt a dolgunk, hogy észrevétlenül kövessük őt, hogy tudjuk, hova is viszik. Aztán édesanyám elkezdett telefonálni, addig, ameddig apát ki nem engedték. Egy jó nevű szobrász, Medgyessy Ferenc felkereste édesapámat, és azt mondta, ideje kitanulni a kerámiamesterséget. Akkor elkezdett szobormásolatokat készíteni egyik bátyámmal együtt, és ez biztosította megélhetésünket a későbbiekben. Én is ott ismerkedtem meg az agyaggal.” - emlékezik vissza előadónk a családi küzdelmekre.
Püski Sándort 1962-ben hamis vádakkal bebörtönözték, egy év után szabadult. István így emlékezik vissza erre - Amikor kijött a börtönből, eldöntötte, hogy itthon nincs esélye arra, hogy könyvekkel foglalkozzon és először csak látogatóba mentek ki édesanyámmal a már Amerikában élő két bátyjához. Egy év után jöttek haza azzal a szándékkal, hogy ők végleg kivándoroljanak. Végül hosszas levelezés és négy év várakozás után 1970-ben kapták meg a kivándorlási útlevelet és még ebben az évben emigráltak.

Püski István 1959 óta dolgozott együtt szüleivel, de – bár ezt kevesen tudják – nem könyvesként, hanem keramikusként. Szülei is sokáig keramikusként kezdték amerikai életüket. Ebből tartották el a családjukat. István 1976-ban kapcsolódott be az úgynevezett könyvszakmába, mikor ő is kijuthatott Amerikába. 1974-ben vásárolták meg New York magyar negyedében, a 2. sugárúton az igen elhanyagolt állapotban lévő Corvin nevű kis könyvesboltot. 1975-ben hozták létre a Püski Kiadót, gondozásában az egykori Magyar Élet szerzőgárdáján kívül az akkori Magyarországon politikai okokból közlési lehetőségekhez nem jutott szerzők munkáit adták közre. A Püski-Corvin Magyar Könyvesház, amelyet 1984-ben cserélt át a 82. utcában egy nagyobbra, a Nyugaton élő magyarság szellemi központjává vált. A kiadó 1989-ben tért vissza Budapestre, ahol a Krisztina körúton lévő könyvesháza a népi irodalom szellemi örököseinek gyűjtőhelyének számít. Az alapító munkáját később fiai, Püski László és Püski István, valamint unokái, Püski Atilla és Püski Csaba segítették és folytatták.
2008-tól az akkor már 97 éves Püski Sándor nem volt mozgásképes, már csak a fontosabb döntéseket hozta meg, elméje mindvégig tiszta maradt. Püski Sándor 2009-ben hunyt el, attól kezdve viszi István önállóan a boltot. 1998-ban költözött haza Amerikából, s akkor kapcsolódott be a bolt munkájába.

- Miután édesapám visszatért teremtőjéhez, megörököltem azt az anyagot, amit a kezdetektől, 1925-től folyamatosan félrerakott. Most már ennek az anyagnak a jelentős része a RETÖRKI-nél (Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Archívum) ők kutatják és ez az intézet finanszírozta a Püski Sándor életét és munkásságát feldolgozó három kötet kiadását. - emlékezik vissza előadónk a korai időszakra.
 
Püski István 74000 oldalnyi anyagot szkennelt be. Azért gondolt a kiadásra, mert amint fogalmazott: „azért az életért, amit szüleimtől kaptam, nekem ezt kötelességem volt megtenni.” Arra ügyelt, hogy eredeti dokumentumok kerüljenek a kötetbe és időrendi beosztásban.
„Ezzel leróttam tartozásom szüleim felé” – fogalmazta meg ebbéli küldetését Püski István. 
 
Fogadják nagy szeretettel előadónkat, aki fáradhatatlanul dolgozik a nyomtatott világ fennmaradásáért és azért, hogy az olvasó megtaláljon minden olyan könyvet boltjukban, kiadójuk palettáján, amit magyarként érdemes elolvasni.

Ajánljuk mindőnk és egyben rendszeres látogatóink figyelmébe az előadást és a Hétvezér Esték programját, azaz szeretettel várunk minden régi és új érdeklődőt
 
2024. év Őszutó - Szent András - Enyészet - november havának 26. napján (kedden) 18:00 órától
 a Királykút Emlékházban
(Székesfehérvár, Mikszáth Kálmán út 25.) 
Püski István: Egy kiadó útja a 20-21. században
című előadására

A Hétvezér Est Rendezősége nevében:
Fejér Szövetség Sajtószolgálat

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése