2025. április 27., vasárnap

Hétvezér Est a mágusperekről Csörgő Zoltán jóvoltából

Ha kedd, akkor Hétvezér Est 
Csörgő Zoltán író, tanár: Mágusperek jegyzőkönyvei
 
Tisztelt Hétvezér Est Látogatók!

Csörgő Zoltán szimbólumkutató, író, tanár, (1967 Bp.) lesz - ím már másod ízben - a Fejér Szövetség közéleti és közművelődési előadás sorozatának 680. előadó vendége. Tekinthető ez az alkalom a mintegy 11 évvel ezelőtti Mágus perek című előadása folytatásaként is, azonban ezúttal az azóta eltelt idő során feltárt újabb kutatási eredményeit ismerteti a - mára már jóval szélesebb körű - Hétvezér Est látogatók számára. Előadónk főbb érdeklődési és kutatási területei: szimbólumok, szimbólumrendszerek, mitológia, archetípusok, ünnepek és szertartások, buddhista pedagógia, tudatkutatás.
Idézve őt: "A mágusok gyógyító művészetének eredményei megdöbbentették a nyugati egyetemeken tanult orvosokat, s e városi és királyi 'fizikusok' (ma: diplomás orvosok) komoly nyomást fejtettek ki az idegen származású, ám éppen a magyarokat idegennek néző inkvizítorokra, hogy a kuruzslással vádolt vetélytársakat visszaszorítsák. Kegyetlen és véres eretneküldözés vette kezdetét, bilincsbe verték, megkínozták őket és halálos ítéleteket is hoztak. Sok minden kiderül róluk a jegyzőkönyvek alapján, de persze életük így is homályban marad, csak fogódzókat találunk, hogy felépíthessük magunkban alakjukat." (Csörgő Zoltán: Bevezetés a Mágusperek jegyzőkönyveihez). Hagyománytár című könyvsorozatának eddigi két kötetét a Püski Kiadó jelentette meg. A Göncöl Szabadegyetem Hagyomány Tanszékének vezetőjeként hároméves – digitalizált előadás sorozatot tartott a magyar hagyomány egészének áttekintését nyújtva.
 
Ő is vallja, hogy az emberiség jelenkori és mindenkori kollektív kihívásaira a kollektív tudat válaszaiból, minden eddigi szellemi tapasztalatból kell meríteni. Minden válság lényegében ismétli magát, ezért az ősi, kollektív tudattalanban gyökerező minták, képek és szimbólumok, idegen szóval archetipikus kihívások, amelyek az emberiség közös örökségéhez tartoznak archetipikus megoldásokat igényelnek. (Carl Gustav Jung). Mivel a mai kor minden korábbinál jobban eltávolodott a szimbolikus látásmódtól – s részben ebben rejlenek korunk válságai  mindennél fontosabb újra elsajátítani és közkinccsé tenni évezredek szellemi kultúrkincseinek legjavát A mágusok gyógyító művészetének eredményei: az egyetemes összefüggések feltárására alkalmas szimbólumvilág. Ez az a nyelv, amelyben minden kultúra végső soron egyetért, ez az a gondolkodás, ez az analógiás látásmód, ezért ezek újbóli megismertetését szolgálatnak tekinti az előadó.

Tiszta szívvel ajánljuk mindőnk és egyben rendszeres látogatóink figyelmébe az előadást és a Hétvezér Esték programját, azaz szeretettel várunk minden régi és új érdeklődőt

2025. év Tavaszhó - Szent György - Szelek - április havának 29. napján (kedden) 18:00 órától
 a Királykút Emlékházban
(Székesfehérvár, Mikszáth Kálmán út 25.)
Csörgő Zoltán író, tanár
Mágusperek jegyzőkönyvei
című előadására

A Hétvezér Est Rendezősége nevében:
Fejér Szövetség Sajtószolgálata

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése