2025. május 11., vasárnap

Pál Imre Deák-kutató személyében nem más, mint a "Haza bölcse", avagy a "Nemzet prókátora" lesz a 682. Hétvezér Est előadója

Ha kedd, akkor Hétvezér Est 
Pál Imre Deák-kutató, helytörténész: Sosem hallott titkok, háttértörténetek a Haza Bölcse életéből „magától Deák Ferenctől”

"Magyarországot nem uszító gondolatokkal nyugtalanítva,
hanem közjót gyarapító tettek sorával kell szeretni."
Deák Ferenc
Tisztelt Hétvezér Est Látogatók!
 
Pál Imre Deák-kutató, helytörténész lesz a Fejér Szövetség közéleti és közművelődési előadás sorozatának 682. előadó vendége. Az előadás különlegessége, hogy maga Deák Ferenc korhű megjelenítőjeként hallhatjuk a "haza bölcse" szavait előadónk jóvoltából, amely nem csupán a szavakban, idézetekben, gondolatokban, hanem öltözetében, mintegy hasonmásként jelenik meg a Hétvezér Est látogatók számára ezen az estén a Királykút Emlékházban.
Az előadó saját bemutatkozó szavai: „67 éves vagyok, Kehidán (ma Kehidakustány) születtem és nőttem fel. A Nemzet Prókátorának az élete, gondolatai, emberi nagysága végigkísérte eddigi munkásságomat. Feltételezem, a megjelenés, az alkalmazott kifejezések sejtetik, hogy ez egy rendhagyó előadás lesz. Ennek az a nagyon egyszerű oka, hogy nem történész vagyok, hanem műszaki ember, elektromérnök, akinek a „hobbija” Deák. Egy egész élet gyűjteménye, ismerete áll a fejemben, amit fogyasztható, könnyen emészthető módon tálalok a közönség számára.”
 
Kehidai Deák Ferenc (született: Deák Ferenc Antal, Söjtör, 1803. október 17. – Budapest, 1876. január 28.) magyar politikus, jogász, táblabíró, államférfi, országgyűlési képviselő és a Batthyány-kormány igazságügy-minisztere. A reformkorban és a dualizmusban is meghatározó szerepet vállalt, akit „a haza bölcse” és „a nemzet prókátora” titulussal is illetnek.
Jogi végzettséget szerzett és ügyvédi vizsgát tett, majd Zala vármegye szolgálatába állt. Politikusként a reformországgyűlésen a liberális ellenzék első embere volt. Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc idején a Batthyány-kormány igazságügy-minisztere. A szabadságharc bukása után ő volt a passzív ellenállás vezéralakja. A kiegyezés létrejöttében elévülhetetlen érdemeket szerzett. 1866-ban ő vezette azt a magyar tárgyalódelegációt, amelyik az áprilisi törvényekről, a nemzeti őrsereg és az önálló nemzeti bank felállításának kivételével kompromisszumra jutott Ausztriával.
Történelmi nagysága abban áll, hogy fő támogatója volt annak a folyamatnak, mely során elhárultak a magyar nemzet útjából azok az akadályok, amelyek az uralkodóházhoz és az örökös tartományokhoz fűződő viszonyt lehetetlenné tették. Tevékenységével nemcsak az alkotmányt és a nemzet létét erősítette meg, hanem lehetővé tette Magyarország további fejlődését, anyagi és szellemi gyarapodását. 
A politika mellett a tudományokban is jártas volt; mint államférfi a magyar történelem legnagyobbjai közé tartozik. A 19. század egyik legtehetségesebb magyar politikusaként tartják számon, aki megteremtette Magyarország átalakulásának és fejlődésének törvényi kereteit.

Több mondata szállóigévé vált, köztük a hazát féltő kijelentés, melyet többek között a Fiumei úti sírkertben található Deák-mauzóleum márványába is bevéstekː „Kockáztathatunk mindent a Hazáért, de a Hazát kockáztatni semmiért nem szabad.

Tiszta szívvel ajánljuk mindőnk és egyben rendszeres látogatóink figyelmébe az előadást és a Hétvezér Esték programját, azaz szeretettel várunk minden régi és új érdeklődőt

2025. év Tavaszutó - Pünkösd - Ígéret - május havának 13. napján (kedden) 18:00 órától
 a Királykút Emlékházban
(Székesfehérvár, Mikszáth Kálmán út 25.)
Pál Imre Deák-kutató, helytörténész
Sosem hallott titkok, háttértörténetek a Haza Bölcse életéből „magától Deák Ferenctől”

A Hétvezér Est Rendezősége nevében:
Fejér Szövetség Sajtószolgálata

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése