Ma Szent Kinga napja van...
... a régi magyar naptárban Szent Jakab hava, a székely naptárban Áldás hava, míg a maiban július hónap 24. napja. Hajdan Mandula napja volt az, ami mára Szent Kinga napja.
![]() |
A fenti képre hívható összeállítással a magyar nemzet királyleányára, avagy a lengyel nemzet nagyasszonyára emlékezünk |
Ma Szent Kinga napja van.
Önértékelési zavarainkban hajlamosak vagyunk megfeledkezni azokról, kiknek más országokban, népek körében hatalmas kultusza van, holott őket ezen nem magyar népek is magyarként tisztelik. Úgy-e, ha az Angarn tartományból brit földön hét országot és uralkodó házat alapító angar-sachson (talán, ha angol-szászként mondom, sejlik valami) Athelingokról esik szó, ritkán jut eszünkben a Mecseknádasdon született skóciai Szent Margit, Szent István és Vasbordájú Eduárd unokája (krónikáink szerint), az angolok és skótok által a létező összes brit uralkodó ős-anyjaként tisztelt Turul-házi szentünk.
Hallottunk valamit Szent Piroskáról is talán, akit Szent Iréne néven láthatunk viszont a Hagia Szophia mozaikjain. Sejlik is tán valami, hogy Szent László leányát mind a nyugat-római, mind pedig a görög-keleti egyház szentként tiszteli.
S talán arról is hallottunk, hogy a katalán nép legnagyobb tisztelettel övezett és Spanyolországban egyik legnagyobb körmenetével ünnepelt aragóniai–kasztíliai királyné sem más, mint II. András gyermeke, Jolán
(: kinek nevét nem is oly rég még úgy magyarázták értelmező szótáraink, hogy e név szláv eredetű, s ha a mai szlávban nem is értelmes, de az ó-szlávban "jó lány" értelmű
:). Őt Jolánta, Jolans Regina ex Pannonia, Violant d'Hongria, reina Biolant d’Aragón, Violant d’Hongría, Violante de Hungría, Jolench, Hyolens, Jolans, Hioles néven is emlegetik szóban vagy írásban, hogy szokjuk azt a gondolatot is, hogy az elhajló nyelveken (is) a H-K-G-Gy-J váltó hangkör, H vagy J hangja és B-V-P-F váltó hangkör B vagy V hangja az azonos értelmű szavak elején más-más kiejtéssel, elhajlással (bizony) rendszeresen veszekedik, avagy vetekedik. Különösen, ha Hungar avagy Venger eredetű, avagy greutHungból lett greutVing (Jordanes óta már keleti gótként neveztetik).
![](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/f4c/1/16/1f642.png)
![](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/f4c/1/16/1f642.png)
Ma viszont Kinga napja van, Lengyelország egyik legnevesebb ünnepnapja is. Kinga IV. Béla apostol magyar király elsőszülött leányaként szentként és a lengyelek nagyasszonyaként tiszteltetik. S Lengyelországban egyre inkább ünneplik is, míg hazánkban jó, ha egyszer-egyszer megemlíttetik, de legalább e napon megneveztetik.
Pedig már 1690-ben boldoggá avatta VIII. Sándor pápa, öt évvel később pedig XII. Ince pápa Lengyelország egyik védőszentjévé tette. 1999. június 16-án avatta szentté II. János Pál pápa Ószandecben. Szülővárosában, Esztergomban és Budapesten is közterület (Kunigunda útja) viseli a nevét. Ószandecben a klarissza kolostor udvarában működik a Szent Kinga Háza múzeum, s a körülvevő fal mellett áll egy székelykapu, amit Magyarország ajándékozott a városnak Kinga szentté avatása emlékére. A belvárostól fél óra sétára áll a fából épült szabadtéri oltár, ahol II. János Pál pápa 1999-ben szentté avatta őt.
A Veszprém megyei Küngös településen Szent Kinga római katolikus temploma viseli nevét.
Szent Kingára, a Turul-házi királyleányra emlékezve kívánunk boldog névnapot is minden Kinga nevű honleányunknak is!
Fejér Szövetség Sajtószolgálat
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése